EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Pranešimai spaudai

„Kompromisais ir solidarumu pagrįsti sprendimai sustiprins suvienytą ir plačią Europą“, - atsisveikindamas su ES valstybių vadovais, pabrėžė Prezidentas V.Adamkus

Penktadienis, birželio 19 d. (Briuselis). Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus antrą dieną Briuselyje vykstančiame Europos Vadovų tarybos (EVT) posėdyje pasakė kalbą.

 

Šiandien paskutinį kartą kaip Prezidentas lankydamasis Europos Vadovų taryboje, šalies vadovas išreiškė pasididžiavimą galimybe dirbti kartu su ES šalių vadovais Europos labui.

 

Prieš dešimtmetį, vieną pirmųjų kartų dalyvaudamas Europos Vadovų taryboje Helsinkyje, įsibėgėjant plėtros deryboms su Lietuva ir kitomis Vidurio bei Rytų Europos valstybėmis, Prezidentas pabrėžė suvokęs, kad Europos Sąjunga plėsis, Lietuvos grįžimas į Europos tautų šeimą tampa tikrove.

 

„Mūsų širdyse dar neišblėsęs tikėjimas tapo realybe - pagaliau kuriame mūsų Europos, mūsų bendrystės istoriją be takoskyrų tarp naujosios ir senosios Europos. Todėl neabejoju, kad turime tęsti šiuos darbus ir žvelgti į ateitį, tačiau vadovautis ir mūsų istorine atmintimi. Tikiu, kad daugiau niekada neiškils dirbtinės takoskyros, kurias formavo komunizmas, o sugriovė tik stiprus žmonių tikėjimas ir drąsa tiek Berlyne, tiek Varšuvoje, tiek ir Vilniuje", - sakė V.Adamkus.

 

Lietuvos vadovas taip pat teigė atmenąs kartu su tuometiniu Lenkijos Prezidentu bei čia, sesijoje, esančiu Javieru Solana Kijeve praleistas dramatiškas dienas Oranžinės revoliucijos metu. Anot šalies vadovo, nelengva buvo tada, nelengva Ukrainoje ir šiandien. Tačiau, V.Adamkaus teigimu, mūsų kaimynai - piliečiai Kijeve, Tbilisyje ir Minske - nori įveikti tiek istorines, tiek ir geopolitines takoskyras. Prezidento nuomone, tai turi tapti bendru siekiu, kuris bus įgyvendintas realiomis ir koordinuotomis priemonėmis.

 

„Ši idėja manęs neapleido ir susitikus su studentais bei dėstytojais iš Europos humanitarinio universiteto, tremties sąlygomis veikiančio Vilniuje - tai tikrai neeilinis 21 amžiaus akademinio pasaulio reiškinys. Plėsti bei gilinti ryšius su kaimynais yra ir mūsų interesas, ir pareiga. Pavyzdžio jėga ir pasitikėjimas savimi, solidarumas ir atvirumas turi išlikti mūsų stiprybės pagrindu", - teigė V.Adamkus.

 

Kalbėdamas apie Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, Prezidentas prisiminė ilgas diskusijas Justus Lipsius pastate, ir Angelos Merkel, kaip lyderės, savybes. „Tiek tada, tiek dabar esu įsitikinęs - mums reikia susitarti dėl institucinės sandaros. Mums tai būtina, kad galėtume žengti pirmyn ir visą savo dėmesį skirti aktualiems ekonomikos, finansų ir energetikos saugumo klausimams. Tikiu, kad bendromis pastangomis ir toliau kursime vieningą išorinės energetikos politiką, stiprinsime energetikos rinką ir Baltijos jungtis", - pabrėžė V.Adamkus.

 

Lietuvos Prezidento įsitikinimu, esant šiandieninei ekonomikos situacijai, verdiktas aiškus: euras - tai strateginis Europos projektas. Šalies vadovo nuomone, euro zonos plėtra, tiesiogiai susijusi su protinga ekonomine politika, kartais gali būti politiškai sudėtinga, bet jeigu bus neišnaudotos galimybės arba sumažinti tikslai, bus sumokėta didelė kaina. Valstybės vadovas pabrėžė taikąs tai ir Lietuvai, ir Europai.

 

„Kompromisais ir solidarumu pagrįsti sprendimai sustiprins suvienytą ir plačią Europą. To siekė Europos Bendrijų kūrėjai prieš pusšimtį metų gal iki galo net neįsivaizdavę savo idėjų ir pastangų toliaregiškumo. To siekiame ir mes šiandien, tikėdami vieninga ir laisva Europa", - sakė V.Adamkus.

 

Baigdamas kalbą, Lietuvos Prezidentas padėkojo savo kolegoms Europoje už bendradarbiavimą ir draugystę.

Europos Vadovų Taryboje šiandien buvo patvirtintos išvados svarstytais darbotvarkės klausimais. EVT išvakarėse buvo pasirašytas memorandumas dėl Baltijos jungčių plano, kurį Europos vadovai įvertino kaip itin svarų indėlį stiprinant energetinį saugumą.

 

Europos Sąjungos lyderiai aptarė ES veiksmus siekiant įveikti ekonominę krizę. Buvo sutarta stiprinti finansų sistemos priežiūrą, numatytos priemonės užimtumui skatinti.

 

EVT taip pat buvo sutarta dėl garantijų Airijai, kurioje išaiškinamos atskirų Lisabonos sutarties nuostatų taikymo apimtys ir jų santykis su Airijos Konstitucija. Tikimasi, kad tai išsklaidys Airijos gyventojų nuogąstavimus ir garantuos sėkmingą Lisabonos sutarties ratifikavimą Airijoje.

 

EVT atkreipė dėmesį į problemas, susijusias su gamtinių dujų tiekimu iš Rusijos per Ukrainą. Buvo išreikštas įsitikinimas, kad visos šalys laikysis įsipareigojimų.

 

Lietuvos pastangų dėka EVT išvadose įtvirtintas įsipareigojimas toliau tęsti totalitarinių režimų įvykdytų nusikaltimų vertinimą. Posėdyje taip pat kalbėjo ir Ministras Pirmininkas A.Kubilius.

Prezidento spaudos tarnyba

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 30642112

Šiandien apsilankė: 297

Dabar naršo: 88

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media