EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus tostas valstybinio vizito Čekijos Respublikoje proga

Jūsų Ekscelencija Prezidente,
Gerbiamoji Ponia Klausova,
Ponios ir ponai,

 

Man ir mano žmonai Almai labai malonu būti Jūsų nuostabioje ir draugiškoje šalyje, apsuptiems nuoširdaus bendravimo ir šildomiems Jūsų dėmesio. Nuoširdžiai dėkoju už mums ir visai delegacijai parodytą svetingumą ir geranoriškumą.

 

Jūsų Ekscelencija,

 

Mūsų tautas sieja ilga ir turtinga bendravimo ir bendradarbiavimo istorija. Nuo pat mūsų valstybių įsikūrimo mūsų tautas siejo glaudūs bei draugiški ryšiai. Šiandien dar menama, kaip Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas ir Bohemijos karvedys Janas Žižka prieš šešis šimtus metų Žalgirio mūšyje kartu kovėsi ir nugalėjo Kryžiuočių ordiną. Ši mūsų tautų istorijos akimirka yra įamžinta Jano Matejkos didingame paveiksle, kurio devyniolikto amžiaus kopija rytoj bus eksponuojama čia, Prahoje, per Lietuvos ir Čekijos istorikų konferenciją.

 

Gilūs ir mūsų tautų mokslo ryšiai. Keturioliktame amžiuje Lietuvos ir Lenkijos karalienė Jadvyga Karolio universitete įkūrė Lietuvių kolegiją, kur žinių ištroškęs Lietuvos jaunimas siekė pasaulio, mokslo ir meno pažinimo. Vilniaus universitetas pagrįstai didžiuojasi observatorija, kurią pagal Klementinumo observatorijos pavyzdį įkūrė garsaus Prahos astronomo Josefo Steplingo studentas lietuvis. Šie ir daugelis kitų pavyzdžių mus skatina ir toliau puoselėti bei plėsti mūsų studentų, mokslininkų ir piliečių bendravimą, kultūros mainus, vėl atversti kadaise užverstus mūsų bendravimo puslapius.

 

Asmeniškai mane žavi ir įkvepia tarpukario Čekoslovakijos pirmasis prezidentas, profesorius ir humanistas Tomašas Masarykas. Jo gyvenimo darbai, kelionės į Europą bei Ameriką turint tikslą išlaisvinti imperijų užkariautas Vidurio ir Rytų Europos tautas daro jį vienu iš iškiliausių europiečių. Dar profesoriaudamas, jis itin daug prisidėjo prie lietuvių spaudos draudimo panaikinimo Rusijos imperijoje. Be to, kuriantis tautinei Lietuvos valstybei vienas iš mūsų kalbos tėvų Jonas Basanavičius būtent iš čekų kalbos pasiskolino diakritinius ženklus raidėms ž, č, š. Taigi mūsų šalių bendrumas ir draugiški ryšiai amžiams yra įtvirtinti lietuvių kalboje.

 

Gerbiamieji,

 

Mūsų istorija turtinga ir gili, tačiau mūsų šalių naujausias santykių etapas yra ne mažiau įspūdingas. Šiandien Lietuva ir Čekija didžiuojasi modernia, dinamiška, bendrais interesais grindžiama partneryste, o daugelis iškalbingų pavyzdžių rodo, kad mūsų atvirų visuomenių politiniai, kariniai, ekonominiai ir kultūriniai ryšiai išgyvena tikrąjį atgimimą. Mano vizitas vyksta ypatingu laiku - Čekija sėkmingai pirmininkauja Europos Sąjungai, o Lietuva švenčia savo Vardo tūkstantmetį.

 

Mūsų valstybės aktyviai dirba tarptautiniame lygmenyje, siekdamos užtikrinti taiką, puoselėti demokratijos vertybes, ginti žmogaus teises. Mūsų kariai kartu saugo taiką ir stabilumą toli už Europos sienų - Afganistane. Itin dėkingi esame Čekijos valstybei, mūsų sąjungininkei ir patikimai partnerei NATO Aljanse - Čekijos Respublikos karinės oro pajėgos jau gegužę perims NATO oro policijos misiją Lietuvoje. Saugumas yra nedalomas, o mūsų žmonių saugumas yra ir visos NATO saugumas. Nedidelėms valstybėms nepaprastai svarbu būti solidarioms, palaikyti vienai kitą ir veikti kartu siekiant bendrų tikslų.

 

Ši patirtis mus įpareigoja kartu imtis kitų svarbių darbų: drauge stiprinti Europos energetinį saugumą, siekti, kad visos Europos tautos, Europos Sąjungos kaimynės Rytuose ir Balkanuose, galėtų džiaugtis demokratijos ir laisvės idealais, saugoti taiką ir plėtoti bendravimą tarp tautų. Privalome dirbti, kad sumažėtų vizų, judėjimo ir bendravimo kliūčių su šiomis šalimis. Tik būdami vieningi, būdami kartu, sukursime gyvybingą ir konkurencingą, savo jėgomis pasitikinčią Europą ir sustiprinsime stabilumą bei gerovę visame regione ir pasaulyje.

 

Šiandien galime džiaugtis dinamiška mūsų šalių ekonomika ir nuolat augančiomis prekybos apimtimis. Pasaulis šiuo metu išgyvena ekonomikos nuosmukį, todėl vienas iš mano vizito Čekijoje tikslų - plėtoti mūsų šalių ekonominius santykius, paskatinti Jūsų verslininkus aktyviau domėtis Lietuva. Džiaugiuosi proga bendrauti su Čekijoje investavusių stambių bankų, pramonės ir informacinių technologijų firmų vadovais. Tikiuosi, jog Lietuva sudomins vis daugiau verslininkų, nes neabejoju, kad ekonominio bendradarbiavimo srityje dar turime daug neatrastų galimybių.

 

Džiaugiuosi, kad mūsų tautos aktyviai bendrauja kultūros srityje, rengiame parodas, keičiamės muzikos ir literatūros kūriniais, kartu skiname pergales ir tarptautinėse sporto arenose. Šiandien, žvelgdamas į Čekiją ir Lietuvą, matau labai daug bendro ir istorijoje, ir šiandienos auktualijose. Tikiu, kad galėsime toliau bendradarbiauti, artinti mūsų tautas ir statyti tvirtą partnerystės rūmą ant per šimtmečius paklotų pamatų.

 

Jūsų Ekscelencija Prezidente,

 

Dar kartą dėkoju Jums už Jūsų kvietimą ir už Jūsų svetingumą. Keliu taurę už Jūsų ir Ponios Livijos sveikatą, už Lietuvos ir Čekijos sėkmingą bendradarbiavimą, už mūsų tautų klestėjimą ir gerovę.

 

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 27259321

Šiandien apsilankė: 5742

Dabar naršo: 310

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media