EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus tostas Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti skirtame priėmime Tbilisyje

 

Ponios ir ponai,

 

Džiaugiuosi galėdamas Jus visus pasveikinti šiame priėmime, skirtame Lietuvos vardo tūkstantmečiui ir artėjančiai Lietuvos valstybės (Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienai. Dėkoju visiems, padėjusiems organizuoti šį renginį! Labai vertiname Jūsų pagalbą. Be to, Gruzija, kaip atsimename iš tragiškų praėjusių metų rugpjūčio mėnesio įvykių, labai palaikoma Lietuvoje.


Ponios ir ponai,


Prieš tūkstantį metų Lietuvos vardas pirmą kartą buvo paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Todėl šiandien galime burtis draugėn ir švęsti.

 

Bet juk taip pat prieš tūkstantį metų, vadovaujant Bagratui III, sėkmingai buvo sujungtos anksčiau padalytos Gruzijos žemės ir atsirado dar vienas gerai žinomas pavadinimas - Sakartvelo (gruz. Gruzija).

 

Lietuva ir Gruzija ką tik peržengė šio istorinio tūkstantmečio slenkstį. Tačiau abi valstybės tebėra stulbinamai panašios. Mes turėjome ginti krikščionybę Europos pakraščiuose. XIX a. pradžioje mums likimas lėmė būti įveiktiems Rusijos imperijos ekspansijos.

 

Įsikūrusios civilizacijų kryžkelėje, Gruzija ir Lietuva sukūrė etniniu ir religiniu požiūriu pakančią kultūrą ir greičiausiai todėl mes taip gerai suprantame vieni kitus. Tačiau XX a. mūsų valstybėms nepavyko atsilaikyti prieš fanatišką bolševikų puolimą, ir tai kainavo šimtus tūkstančių mūsų piliečių gyvybių. Šimtai tūkstančių išgyvenusių sovietų režimą vis dar nepajėgia susidoroti su dėl sovietų valdymo patirtais sukrėtimais.

 

Šiuo metu mūsų valstybės, integruodamosi į Europos ir transatlantines struktūras, siekia užsitikrinti saugumą. Nors mūsų laimėjimai šiame kelyje skirtingi, saugumo problemos yra vienodos. Mūsų kaimynė - galinga valstybė, kuri vargu ar kada nors pripažįsta bendrąsias taisykles, išskyrus tas, kurias nustato ji pati. Vis dar neaišku, ar galima šią jėgą suvaldyti pakvietus ir integravus ją į platesnę tarptautinę sistemą.

 

Linkiu, kad antrasis tūkstantmetis suteiktų naują plėtros kokybę ir Gruzijai, ir Lietuvai. Užuomazgų matyti jau dabar.

 

Sveikinu ES šalių ambasadorius Tbilisyje, kurie veiksmingai atstovauja Europos jėgoms ir idealams vietos lygmeniu.

Taip pat sveikinu Europos Sąjungos stebėsenos misijos atstovus, kurie suteikia bent minimalias saugumo garantijas gyventojams tų regionų, kurie ribojasi su konfliktų zonomis, nes tai yra neatskiriama Gruzijos dalis.

 

Visi puikiai žinome, kad dar ne viskas padaryta. Galima nuveikti kur kas daugiau. Vakarų demokratinės valstybės Gruzijai ir jos gyventojams gali užtikrinti didesnį saugumą. Be to, Gruzija žino, kad dar ne viskas padaryta politinei šalies padėčiai gerinti ir sudaryti daugiau dialogo bei bendradarbiavimo galimybių.

 

Lieka neatsakytas klausimas: kodėl delsiama?


Ponios ir ponai,

 

Svarbiausi Lietuvos laimėjimai per tūkstantį metų yra susiję su drąsiais ir toliaregiškais tautos pasirinkimais. Žinau, kad nei Lietuvoje, nei kurioje nors kitoje pasaulio valstybėje nelengva priimti tokius sprendimus. Reikia labai daug jėgų stengiantis įgyvendinti reformas, išklausyti oponentus, nesivadovauti emocijomis ir aukotis dėl savo valstybės ir tautos. Tačiau tai vienintelis kelias siekiant, kad tauta būtų laiminga, o šalis saugi, klestinti, nepriklausoma ir pakankamai stipri, kad pajėgtų įveikti bet kokius sunkumus.

 

Skelbiu tostą už būsimus puikius ir drąsius sprendimus. Už mūsų ateitį, už mūsų sėkmę ir už mūsų klestėjimą!

Litvas gaumarjos! Sakartvelos gaumarjos! Evropas gaumarjos!

 

Dėkoju už dėmesį.

 

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 27258793

Šiandien apsilankė: 5214

Dabar naršo: 253

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media