EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus tostas Lenkijos Respublikos Prezidento Lecho Kačynskio (Lech Kaczynski) valstybinio vizito Lietuvoje garbei

Jūsų Ekscelencija Prezidente,
Gerbiamoji Ponia Maria Kaczynska,
Ponios ir ponai,

 

Džiaugiuosi galėdamas pasveikinti mielus draugus Vilniuje. Šis pirmasis Jūsų valstybinis vizitas Lietuvoje yra išskirtinės mūsų valstybių partnerystės liudijimas. Mes nepaprastai vertiname Jūsų, Pone Prezidente, dėmesį Lietuvai ir Jūsų asmenines pastangas tvirtinti mūsų valstybių ryšius.

 

Lietuvos ir Lenkijos santykiai yra ypatingi. Jie neįvertinami ir nepamatuojami dvišalių sutarčių gausa, institucijų bendradarbiavimo intensyvumu ar prekybos apyvarta. Mus sieja artimiausiems kaimynams ir šeimos nariams būdingi emociniai ryšiai, istorinė praeitis, žmonių kasdienis bendravimas. Mūsų susipynusių likimų liudininkai - tai tokios asmenybės kaip Motiejus Sarbievijus, Adomas Mickevičius, Česlovas Milošas, Ignotas Domeika. Toks gyvasis liudininkas yra ir Vilnius, kurį drauge kūrė lenkai ir lietuviai, baltarusiai ir žydai, vokiečiai ir italai. Simono Čechovičiaus tapybos darbai Vilniaus bažnyčiose, Bazilijonų vienuolyno Konrado celė, Šv. Jonų bažnyčia, kurioje vargonavo kompozitorius Stanislavas Moniuška - tai vis didžiųjų lenkų tautos genijų prisilietimo Vilniuje simboliai ir ženklai.

 

Pone Prezidente,

 

Žalgirio mūšio triumfas, Abiejų Tautų Respublikos klestėjimo laikai ir skaudžios istorinės patirtys išmokė mus vieną svarbiausių pamokų - tik būdami vieningi esame stiprūs. Vienybė mums labai reikalinga, nes šiandien nėra abejojančių, kad Lietuvos ir Lenkijos likimai bendroje Europos šeimoje yra ypač glaudžiai susiję.

 

Pastaruosius 20 laisvės metų mūsų tautos išgyvena dvišalių santykių atgimimą, kurio metu iš naujo išmokome drąsiai ir atvirai kalbėtis apie viską - praeitį ir ateitį, skirtumus ir panašumus. Mūsų visuomenių šviesuoliai šiam dialogui gali suteikti dar daugiau svarumo. Kviečiu Lietuvos ir Lenkijos mokslininkus, intelektualus ir visuomenininkus dar aktyviau ieškoti sąlyčio taškų, puoselėti ir skleisti mūsų bendrą paveldą, svarstyti mūsų valstybių santykių ateities klausimus.

Mūsų bendroje ateityje svarbus vaidmuo tenka lietuviams Lenkijoje ir lenkams Lietuvoje. Džiaugiuosi, kad Lietuvos lenkai sėkmingai saugo ir puoselėja gimtąją kalbą bei papročius, o lietuviai, gyvenantys Lenkijoje, yra viena svarbiausių mūsų šalis ir žmones jungiančių gijų.

 

Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo ateitis - mūsų jaunimo rankose. Todėl noriu pasidžiaugti sėkminga Lietuvos-Lenkijos jaunimo mainų fondo veikla. Džiugu, kad net ir sunkmečio sąlygomis sugebame užtikrinti finansinę paramą Fondui. Juk nėra prasmingesnių investicijų už tas, kurias skiriame šiuolaikiškai, veržliai ir dinamiškai jaunajai kartai.

Jūsų Ekscelencija,

 

Mūsų išmokta istorinė pamoka ypač aktuali darosi šiuo Europai ir visam pasauliui sudėtingu ir iššūkių kupinu laikotarpiu. Solidarumas, pasitikėjimas, atsakomybė - tai laiko patikrintos vertybės, kurios yra daugelio problemų sprendimo raktas.

 

Kalbėdamas apie solidarumą, prisimenu legendinį lenkų Solidarność, kuris padėjo išjudinti priespaudos imperijos pamatus ir dar labiau sutvirtino mano tautos siekius kovoje už laisvą Lietuvą. Sugriuvus Europą dalijančioms sienoms, Lenkija, Lietuva ir kitos regiono valstybės stovėjo petys į petį ir tai leido mūsų tautoms įtvirtinti laisvę bei pasiekti strateginius narystės Europos Sąjungoje ir NATO tikslus. Ne veltui Vilniaus dešimtuko sėkmė ir vienybė šiandien yra įkvėpimo šaltinis Balkanų ir Rytų Europos tautoms.

 

Šventasis Tėvas Jonas Paulius Antrasis, lankydamasis Lietuvoje, pabrėžė, jog laisvė neatskiriama nuo atsakomybės. Mūsų laisvė bereikšmė be atsakomybės savo tautoms, ateities kartoms ar kaimynams. Šis stiprus atsakomybės jausmas mus ragina dar labiau stengtis, kad lietuvių ir lenkų tautas jungtų ne tik dvasiniai ir instituciniai ryšiai, bet ir kasdienį žmonių gyvenimą palengvinančios transporto bei energetikos jungtys. Elektros tiltas, dujotiekis, modernūs keliai ir geležinkeliai reikalingi ne tik mūsų piliečių gerovei, bet ir visam Vidurio ir Šiaurės Europos regiono saugumui bei tvariam ekonomikos vystymuisi.

 

Atsakomybės už saugią ir klestinčią Europą jausmas mus ragina padėti dar tik žengiančioms demokratijos keliu tautoms. Lietuva ir Lenkija daug nuveikė, kad Europos Sąjungos ir jos Rytų kaimynių santykiai vis labiau gilėtų. Šį procesą turime nuosekliai tęsti. Neabejoju, kad ir toliau liksime surėmę pečius su savo partneriais ir sąjungininkais sprendžiant terorizmo, klimato kaitos, skurdo ir kitus globalius iššūkius.

 

Pone Prezidente,

 

Jūsų asmenybė ir veikla - puikus pavyzdys, įrodęs, kad, siekdami valstybės gerovės, privalome puoselėti europietiškas bei transatlantines vertybes, kartu nepamiršdami savo šaknų ir tautinių tradicijų, kurias sugebėjome išsaugoti per ilgus mūsų tapatybės ir savasties naikinimo metus.

 

Ponios ir ponai,

 

Kviečiu pakelti taures už Prezidento Lecho Kačynskio ir Ponios Kačynskos sveikatą, už Lietuvos ir Lenkijos draugystę, už mūsų tautų savitarpio supratimą, mūsų gerovę ir bendrą ateitį vieningoje, laisvoje Europoje!

 

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 28030720

Šiandien apsilankė: 700

Dabar naršo: 423

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media