EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus tostas iškilmingų pietų Taikomosios dailės muziejuje metu

Jūsų Karališkosios Didenybės,
Jūsų Ekscelencijos Prezidentai,
Gerbiami ministrai,
Ponios ir Ponai,

 

Visų Lietuvos žmonių vardu noriu dar kartą pasveikinti Jus, savo apsilankymu pagerbusius Vardo jubiliejų švenčiančią Lietuvą.

 

Jei tai būtų vieno iš Jūsų, gerbiamieji svečiai, vizitas Lietuvoje, pasakyčiau: Jūsų apsilankymas Lietuvoje -- mums didžiulė garbė. Tačiau šiandien, šioje ypatingoje šimtmečių istorijos šventėje, pasakysiu: mes džiaugiamės švęsdami ją drauge su savo artimiausiais kaimynais, artimais ir tolimais giminaičiais.

 

Lietuva šiandien didžiuojasi savo tūkstantmečio pasiekimais ir kūriniais, tačiau jų nebūtų be Jūsų tautų ir kultūrų indėlio. Dar anksčiau, nei Lietuvos vardą užfiksavo Kvedlinburgo analai, Baltijos tautos sakė: „Aš esu. Es esmu. Mina Olen [minee olen]" o kitame Baltijos krante skambėjo panašūs žodžiai: „Jag ar [jaa ė] . Mina olen [minee olen]". Per amžius mus jungė bendri žodžiai, bendros Šiaurės ir Baltijos tautų etnokultūrinio identiteto šaknys, prekybos saitai, vedybiniai ryšiai bei mūsų Baltijos jūra. Nuo 11 amžiaus, jau pradėjus kurtis Lietuvos valstybei, šios jungtys gilėjo ir plėtėsi, sutvirtintos ir dinastiniai ryšiais.

Liepos 6-oji žymi Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną. Jau tuomet ant krikščioniškų pamatų pradėta statyti valstybė kūrėsi kaip daugeliui kultūrų ir religijų atvira bei tolerantiška šalis. Ainių apdainuota kaip šalis "nuo jūros iki jūros", ji yra ir svarbi šiuolaikinių Baltarusijos ir Ukrainos valstybių istorijos dalis. Juodosios jūros pasiekimas mus suvedė net su užkaukazės tautomis, šiandienine Gruzija.

 

Negaliu neišskirti mūsų tvirto istorinio ryšio su Lenkija. Štai kad ir šiandien čia pristatoma Vavelio karališkųjų rūmų paveldo paroda yra tiek pat svarbi Lietuvos istorijai ir kultūrai, kaip ir lenkams ar netgi kitoms kaimyninėms šalims. Strateginiais partneriais ir artimais draugais vieni kitus vadiname ne tik nuo prieš 15 m. mūsų pasirašytos svarbios sutarties. Vos prieš kelias dienas minėjome Liublino unijos 440 metų jubiliejų. „Nuo Liublino iki Europos Sąjungos" - įamžinome šiuos popiežiaus Jono Pauliaus II žodžius.

 

Europos Sąjunga yra mūsų visų šiandiena ir ateitis. Nesvarbu, kad dalis iš čia susirinkusių dar nesate jos nariai. Tai tik laiko klausimas. Svarbu, kad šiandien, šią istorinę akimirką, esame viena šeima, švenčianti tūkstantmétį Lietuvos kelią. Tai mūsų bendros Europos šeimos šventė!

 

Gerbiamieji,

 

Kaip ir per visas šventes, negalime neprisiminti ir sunkmečio akimirkų. Tik taip galime geriau įvertinti tai, ką turime ir kuo džiaugiamės šiandien. 50 praeito amžiaus metų buvo bene skaudžiausias laikotarpis per visą Lietuvos tūkstantmetę istoriją. Per šiuos nelemtus 50 metų praradome daug, bet dvasiškai sustiprėjome. Visų Jūsų parama Lietuvos ir kitų Baltijos šalių kovoje už nepriklausomybę buvo nepaprastai svarbi. Mes niekuomet nepamiršime Baltijos tautų vienybės Baltijos kelyje, Lenkijos strateginės paramos, Danijos, Švedijos, Norvegijos, Ukrainos, Gruzijos, Rusijos ir Baltarusijos žmonių, išėjusių į aikštes palaikyti Lietuvos sunkiomis akimirkomis. Niekuomet nepamiršime Islandijos mus suteikto pirmojo pripažinimo, pirmosios diplomatinės atstovybės - būtent Švedijos Karalystės ambasados - atidarymo Vilniuje ir Suomijos visokeriopos paramos mūsų nepriklausomybės kelyje.

Pažvelgus į praėjusį tūkstantmetį mūsų žvilgsnis krypsta į ateinantį. Čia mūsų laukia bendri ir sunkūs iššūkiai. Laisvei, pagarbai žmogaus teisėms, nepriklausomybei vis dar kyla iššūkių visame pasaulyje. Klimato kaita, senkantys energetikos resursai skatina mus ieškoti naujų priemonių kaip išsaugoti pasaulį kitiems tūkstantmečiams.

 

Tačiau tikiu, kad bendromis pastangomis, pasitelkę mūsų žmonių valią, jų energiją ir geranoriškumą - visi kartu -kursime mūsų tautų gerovę, patikimą kaimynystę, taikią ateitį mūsų vaikams. Ir laisvė, demokratija, taiki ir maloni kaimynystė bus ne trumpos akimirkos istorijos bėgyje, o ilgalaikė realybė.

 

Keliu taurę už tūkstantį metų kartu! Už praėjusį ir ateinantį tūkstantmetį drauge!

 

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 27258862

Šiandien apsilankė: 5283

Dabar naršo: 268

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media