EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta tarptautinėje istorikų konferencijoje „Čekai, lietuviai ir Vidurio Europos moderniosios istorijos vektorius"

Gerbiamieji,

 

Mūsų šalių istorijos ir žmonių vienas kito geresnis pažinimas yra raktas į laisvos ir stiprios valstybės kūrimą. Tikiu, kad ši konferencija mūsų šalių bendravimą padarys dar gilesnį ir tvirtesnį, nes joje bus aptariama mūsų šalių istorija.

 

Čekų ir lietuvių istoriniai ryšiai tęsiasi nuo pat mūsų valstybių susikūrimo. Net nuo XV amžiaus lietuvių ir čekų tautos ne kartą yra kovojusios už viena kitos laisvę.

 

Už mano nugaros - žymus Jano Matejkos paveikslas, kuriame pavaizduotas prieš šešis šimtus metų vykęs Žalgirio mūšis. Šiame mūšyje Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas ir Bohemijos karvedys Janas Žižka kartu kovėsi prieš Kryžiuočių ordiną. Šis paveikslas yra dėkingumo, bendrų istorinių kovų ir mūsų tautų vienybės simbolis.

 

Mūsų tautų bendrumas yra įtvirtintas ir lietuvių kalboje. Karolio universiteto profesorius Augustas Šleicheris buvo pirmasis filologas užsienietis, aplankęs Mažąja Lietuvą ir vertęs lietuvių dainas į vokiečių ir čekų kalbas. Būtent Prahoje Augustas Šleicheris 1856 metais parašė ir išleido pirmąją mokslinę lietuvių kalbos gramatiką. Ši knyga tiesiogiai nulėmė Lietuvos valstybės tėvo, kalbininko ir politiko Jono Basanavičiaus leidžiamo pirmojo lietuviško laikraščio „Aušra" kalbą bei bendrinės lietuvių kalbos formavimąsi.

 

Dvidešimtasis amžius dar glaudžiau supynė mūsų tautų likimus: mes patyrėme hitlerinės Vokietijos, o vėliau ir sovietinio režimo žiaurumus.

 

Tik mūsų tautų tvirtumas ir pasiryžimas, tvirta tautų valia ir galia - nuo Prahos pavasario iki Baltijos kelio - leido mums semtis įkvėpimo vieniems iš kitų, žengti žmogiškumo keliu ir atsikovoti laisvę.

 

Mūsų laisvės kelyje galime didžiuotis tokiomis iškiliomis asmenybėmis kaip Tomas Masarykas, Jonas Basanavičius ar Vaclavas Havelas, nuvedusių mūsų šalis tvirto valstybingumo keliu.

 

Vidurio Europos istorija XX amžiaus antroje pusėje - Budapeštas, Praha, Gdanskas - buvo didžiulė dvasinė bei moralinė parama, mums, stovėjusiems Baltijos Kelyje.

 

Todėl tikiu, kad kaip ir prieš pusę amžiaus, taip ir dabar, žvalgydamiesi, įsigilindami ir atrasdami vis naujų sąsajų mūsų tautų gyvenime tuomet padalytoje Europoje, mes tikrai savyje atrasime tą neišdildomą ir gilų jausmą niekada nesileisti būti pavergtiems ar užguitiems. Mūsų bendra stiprybė leido mums ištrūkti iš geležinio narvo ir niekas daugiau neprivers mūsų į jį sugrįžti.

 

Todėl šiandien bendromis pastangomis turime siekti, kad padalytos Europos ir Captive Nations tragedijos būtų tinkamai įvertintos. Net praėjus 20 metų po geležinės uždangos griūties neturime leisti, kad tai pasikartotų.

 

Lietuviai ir čekai nuo viduramžių iki pat šių dienų išlaikė bendrumą ir draugystės saitus. Mūsų žmonių santykiai, bendra kova už laisvę ir pagarba istorijos ryšiams yra tvirčiausias draugiškų ir glaudžių Lietuvos ir Čekijos santykių pagrindas. Ant šio pagrindo galime statyti tvirtą ir dinamišką mūsų valstybių partnerystę, kurios reikia ne tik mūsų žmonėms, bet ir visai Europai.

 

Įžvelgiu svarbią šios konferencijos žinią, kuri visai Europai skelbtų, kad Lietuva ir Čekija, istorijos susietos bendru likimu ir bendra kova, išliks artimos sąjungininkės, toliau kartu puoselės euroatlantines vertybes bei kurs laisvą, stiprią, solidarią ir teisingą Europą.

 

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 28029389

Šiandien apsilankė: 10673

Dabar naršo: 418

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media