EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta Lietuvos surengtame priėmime UNESCO vadovybei


Gerbiamasis Generalini direktoriau,
Jūsų Ekscelencijos,
Ponios ir ponai,


Man malonu ir didelė garbė vėl būti čia su Jumis. Ypač džiaugiuosi vėl matydamas savo brangų bičiulį Daktarą K. Matsuurą. Per pastaruosius kelerius metus turėjome nemažai progų rimtai pasikalbėti. Paskutinį kartą aptarėme pasaulinės ekonominės krizės poveikį UNESCO aktualiems klausimams.

 

Nepaprastai džiaugiuosi vėl lankydamasis Paryžiuje šiuo mums labai svarbiu metu. Visi gerai žinote, kad trys Baltijos valstybės iškėlė vieną bendrą kandidatūrą Dr. K. Matsuuros pareigas perimsiančio naujojo generalinio direktoriaus rinkimuose: Lietuvos ambasadorę prie UNESCO Iną Marčiulionytę. Manau, Jums nereikia jos pristatyti! Tačiau naudodamasis proga, norėčiau paaiškinti, kodėl keliame šią kandidatūrą.

 

Daugelyje sričių Baltijos valstybės laikomos mažomis šalimis. Šiuo klausimu mes savęs nepervertiname, nes suprantame, kad neturime svertų, kokius turi didžiosios galingos valstybės. Todėl savo kandidatą siūlome būtent į tokią organizaciją, kuri yra artima mūsų širdims. Mes tikime, kad UNESCO organizacijoje galime šį tą nuveikti. Baltijos valstybės trokšta padidinti šios Jungtinių Tautų organizacijos, atliekančios tokį svarbų vaidmenį sprendžiant XXI amžiaus iššūkius, vertę tiek politikos, tiek administravimo srityse.


Šiandien dalyvausiu UNESCO geros valios ambasadorių konferencijoje - ši garbė man buvo suteikta 2003 metais. Man buvo patikėta užduotis išjudinti UNESCO veiklą žinių bendrijų kūrimo srityje. Per pastaruosius kelerius metus man didžiulį įspūdį padarė UNESCO sugebėjimas spręsti klausimus, kurie iš esmės, ir dar galėčiau pridurti - pagal įgaliojimus, yra tarpdisciplininiai.

 

Negalime net kalbėti apie žinių bendrijas, neužtikrinę visiems prieinamo pagrindinio išsilavinimo. Tačiau ir pasiekę šį tikslą, negalime sustoti. Besivystančioms šalims ypač reikia ambicingos UNESCO programos aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų srityje. Žinios naudingos tik tada, kai jos yra laisvai prieinamos. Netgi sakyčiau: tada, kai jomis galima pasinaudoti ir jas pritaikyti. UNESCO - tai Jungtinių Tautų organizacija, kuri padės visoms savo šalims parengti darnią mokslo ir technologijų strategiją, sudarysiančią galimybes dalytis mokslo pažangos nauda.

 

Ponios ir ponai,

 

Norėčiau baigti kultūra. Kaip žinote, šiais metais Lietuva mini savo vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose Tūkstantmetį, o Vilnius yra Europos kultūros sostinė. Daugelis Jūsų turėjote progos pabuvoti Vilniuje 2006 metais, kai ambasadorė I. Marčiulionytė vadovavo Pasaulio paveldo komitetui. Lietuva visada buvo Vidurio Europos kultūros kryžkelėje. Žinau, kad diplomatai šį posakį per dažnai vartoja savo kalbose, tačiau tai vis vien yra tiesa.

 

Aš labai norėčiau aptarti su Jumis ambasadorės I. Marčiulionytės siūlymą 2010 metais pradėti Pasaulio kultūros diplomatijos iniciatyvą. Ši iniciatyva suteiktų unikalią progą apjungus UNESCO stipriąsias puses ir visų Paryžiuje atstovaujamų šalių poreikius nustatyti ambicingą darbotvarkę tikram kultūrų dialogui. Visame pasaulyje vykstančių konfliktų akivaizdoje būtų naivu tikėtis, kad užtikrinant taiką UNESCO gali pakeisti JT Saugumo Tarybą. Tačiau lygiai taip pat naivu būtų tikėtis, kad galime išspręsti šiuos konfliktus apeidami švietimo, mokslo ar kultūros klausimus.

 

Jūsų Ekscelencijos,

 

Leiskite pabaigai pasidalyti vienu iš tvirčiausių mano, kaip politiko ir kaip piliečio, įsitikinimu. Pastarieji dvidešimt Lietuvos vystymosi metų ir per šį laikotarpį mano įgyta politinė patirtis atskleidžia, kad, neužtikrinę žodžio laisvės ir ypač spaudos laisvės, jokioje šalyje negalėsime įtvirtinti taikos ar demokratijos. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, Ina Marčiulionytė aktyviai prisidėjo prie laisvės ir demokratijos įtvirtinimo. Didžiuojuosi matydamas, kad ji ir toliau gina šias vertybes UNESCO. Ir tikiuosi, kad Jūs ir toliau ją remsite, bendromis jėgomis siekdami išsaugoti kilnius ir esminius idealus, ant kurių pamato ši organizacija ir buvo pastatyta 1946 metais.

 

Ačiū už dėmesį.

 

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 27499244

Šiandien apsilankė: 527

Dabar naršo: 228

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media