EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta Lietuvos Respublikos Seime Prezidentės Dalios Grybauskaitės inauguracijos proga

Jūsų Ekscelencija Prezidente,
Ministre Pirmininke,
Lietuvos Respublikos Seimo nariai,
Ministrai,
Lietuvos žmonės,

Šiandien Lietuvai labai svarbi ir labai iškilminga diena. Baigiasi vieno Prezidento kadencija, ir netrukus prisieks naujai išrinktoji Lietuvos vadovė. Valstybė pradės rašyti naują savo istorijos puslapį.

 

Prieš kelias dienas paminėjome Karaliaus Mindaugo karūnavimą ir mūsų valstybės vardo tūkstantmečio Jubiliejų. Atidžiau pažvelgėme į savo istoriją, iškiliausias jos datas ir asmenybes, pasidalijome mintimis, kokiais keliais mūsų tauta ir valstybė atėjo į dabartį, kokios galimos ateities kryptys.

 

Todėl naujosios Prezidentės Dalios Grybauskaitės darbo pradžią laikydami tam tikru politinio gyvenimo slenksčiu ir tai siedami su permainomis, nepamirškime ir tęstinumo. Pirmiausiai - reformų tęstinumo.

 

Pastaraisiais metais Lietuva itin daug pasiekė užsienio politikoje. Pasirinktos krypties nuoseklumas ir tęstinumas įrodė savo svarbą.

 

Kalbėdamas apie dabarties Lietuvą, jos užsienio politiką, esu sakęs, kad neretai, žvelgiant iš Europos ar pasaulio, atrodome geriau, nei vertiname save patys. Iš tikrųjų kartais susidaro įspūdis, kad užsienio partneriai ir Lietuvos svečiai mus gerbia labiau, nei vieni kitus gerbiame mes patys, Lietuvos piliečiai.

 

Akivaizdu, kad žmonių vizijos, kokia turi būti Lietuva, skiriasi ir visada skirsis. Tačiau skirtingi Lietuvos ateities vektoriai turi būti ne priešinami, o derinami. Taip, mus slegia daug rūpesčių ir problemų. Ir šiandien, didelių sunkumų akivaizdoje, Lietuva vėl kartoja savo istorinę lemtį: per kelis laisvės dešimtmečius turi pasiekti tai, ką laisvos tautos kūrė šimtmečius. Tačiau niekada ir jokiame krašte gerovė nebuvo sukurta savinieka, agresija ir nepasitikėjimu, savęs ir savo tautos, savo valstybės menkinimu ar skaldymu.

 

Todėl supraskime ir branginkime Lietuvą kaip vertybę, kuri neskaidoma, nesmulkinama, nedalijama į dvi ir daugiau susipriešinusias lietuvas. Mano siekis visada buvo tai, kad nebūtų kelių lietuvų, kurios viena kita nepasitikėtų.

 

Lietuva yra viena, ir tik tokia, nedaloma, ji pajėgs įveikti visus sunkumus, taps saugia ir patrauklia valstybe, išlaikys darbščius ir kūrybingus žmones. Tokios vienybės jausmą patyrėme liepos 6-ąją, minėdami Lietuvos tūkstantmetį ir kartu su visais pasaulio lietuviais vienu balsu giedodami Tautišką giesmę.

 

Visada siekiau, kad tai, kas Lietuvoje yra geriausio, taptų norma. Kad valstybė remtų savo piliečių veržlumą, kūrybingumą, gebėjimą greitai prisitaikyti prie naujų sąlygų. Ir kartu - kad padėtų tiems, kuriems reikia pagalbos.

 

Dažnai girdime kalbų, esą laisvės ir demokratijos vertybėmis grindžiama politika yra nepragmatiška, trukdo spręsti mūsų energetikos ir ekonomikos problemas. Vadovaudamiesi tokia logika, turėtume pripažinti, kad patys nepragmatiškiausi dalykai buvo Lietuvos valstybės įkūrimas ir jos atkūrimas Vasario 16-ąją ar Kovo 11-ąją.

 

Kad ir kaip paradoksaliai skamba, bet turbūt visi Lietuvos bandymai laikytis realybės politikos baigdavosi istorine nesėkme, o būtent idealistiniai sąjūdžiai anksčiau ar vėliau atvesdavo į laisvę ir gerovę. Šios istorinės pamokos išvada paprasta: stipri Lietuva bus tol, kol tvirtai laikysis tikrųjų vertybių, o kompromisų sieks tik dėl interesų. Taip buvo visais laikais, taip bus ir ateityje.

 

Neabejoju, kad šia nuostata vadovausis ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tikiu, kad tauta visada parems naująją Lietuvos vadovę tikrai nelengvame darbe, ir nuoširdžiai kviečiu visus bendrapiliečius: nebūkime abejingi savo likimui, savo tautos ir valstybės likimui. Tikėkime ir pasitikėkime vieni kitais, tikėkime ir pasitikėkime savo valstybe, savo Lietuva.

 

Nuoširdžiai linkiu sėkmės šiame kelyje Lietuvos Prezidentei. Ir nuoširdžiai dėkoju Lietuvos žmonėms už visada lydėjusį dvasinės šilumos jausmą. Sakau nuoširdžiai ačiū, ir visam laikui visa savo širdimi lieku su savo tauta, savo valstybe.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 31388315

Šiandien apsilankė: 625

Dabar naršo: 93

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media