EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta įteikiant valstybinius apdovanojimus Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos proga

Brangūs laisvės gynėjai ir jų artimieji,
Iškilmių viešnios ir svečiai,

 

Po kelių dienų minėsime Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną. Tai puiki proga dar kartą atsigręžti į savo istoriją, į jos svarbiausias datas ir įvykius. Dar kartą prisiminti vertybes, kurios mus stiprino ir drąsino tragiškais laikais, kvietė ginti savo laisvę, leido išlikti tautai, atsikurti valstybei. Visa tai - mus vienijanti istorinė atmintis.

 

Istorinė atmintis leidžia tautai suvokti savo tapatybę ir praeities bei dabarties svarbą ateičiai. Todėl Lietuvos dabartis - tai ne kokių nors palankiai susiklosčiusių politinių aplinkybių rezultatas, o iškovojimas, kuriam aukojosi visų laikų laisvės ir lietuvybės gynėjai.

 

Šie metai žymi keletą labai svarbių Lietuvos istorijos sukakčių: pirmojo valstybės paminėjimo tūkstantmetį, Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio Deklaracijos šešiasdešimtmetį, Lietuvos narystės NATO penkmetį. Šiuos įvykius vienija bendra laisvės dvasia, bendros pastangos laisvai ir oriai gyventi saugant įvairiapusį savo šalies paveldą. Ne ginkluotė ir ne moderniausia technika, o būtent kovos dvasia yra tas kariuomenės pagrindas, nuo kurio prasideda tikroji gynybinė galia.

 

Ne veltui visais laikais visuose kraštuose pirmiausiai okupantai stengiasi pakeisti žmonių pasaulėjautą ir vertybių suvokimą, sunaikinti istorinę atmintį, uždrausti ir ištrinti tautinę atmintį stiprinančias tradicijas - siekia, kad visuomenė netektų dvasinės jėgos. Todėl valstybės teisinio statuso atkūrimas visais laikais siejamas su patriotinių vertybių grąžinimu į gyvenimą, su istoriniu teisingumu.

 


Šiuo keliu eina ir laisvę atgavusi Lietuva, todėl būtina skleisti tautą ir valstybę stiprinančias vertybes, saugoti savo kultūrinę ir istorinę atmintį. Būtina, kad kuo platesnei visuomenės daliai, ypač jaunimui, tai būtų suprantama, sava ir brangu.

 

Kasmetinis Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos minėjimas - svarbi šio kelio dalis. Galime tik pasidžiaugti, kad pusę amžiaus slėptas, juodintas ir šmeižtas mūsų istorijos tarpsnis vis tvirčiau įleidžia šaknis į šiuolaikinės visuomenės kultūrinį gyvenimą ir liudija visuomenės bei kariuomenės vienybę, pagarbą pokario partizanams, kovojusiems prieš sovietų okupaciją, ir dėkingumą visų laikų laisvės gynėjams. Nuoširdžiai prisidedu prie šio dėkingumo ir pagarbos visiems Lietuvos laisvės kariams. Reiškiu nuoširdžią užuojautą artimiesiems tų laisvės kovotojų, kurie, paaukoję brangiausią turtą - savo gyvybę, nesulaukė šios dienos.

 

Todėl šiandien įteikiami valstybės apdovanojimai tegul tampa bent simboliniu padėkos aktu už šventą laisvės gynėjų auką, bent daliniu moralinės skolos grąžinimu. Kartu tebūna tai ženklas mūsų visuomenei ir tiems kariams, kuriems šiandieną suteikiami aukštųjų karininkų laipsniai ir įteikiamos pulkininkų laipsnių regalijos, kad Lietuvos valstybė laikosi ir laikysis moralės, istorinio teisingumo ir kitų laiko patikrintų vertybių, tęsiančių mūsų tautos ir valstybės tradicijas.

 

Ačiū visiems, kurie šias tradicijas kuria, puoselėja ir gina. Sveikinu visus artėjančios Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos proga!

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 27499132

Šiandien apsilankė: 415

Dabar naršo: 223

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media