EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta įteikiant valstybės apdovanojimus Mindaugo karūnavimo dienos proga

Gerbiamieji,

 

Tūkstantmetį švenčianti Lietuva mini Valstybės dieną. Tokia proga apmąstome tautos praeitį, iš atminties iškyla svarbiausi faktai ir iškiliausios asmenybės, įsimintiniausi tautos istorijos tarpsniai. Visus mus vienija ypatingas jausmas, nusakomas žodžiais „Lietuvos kūrimas".

 

Tūkstantį metų kovojome dėl išlikimo. Tūkstantį metų stengėmės įsitvirtinti Europoje - geografinėje ir kartu dvasinėje, kultūrinėje, politinėje erdvėje. Įveikdami grėsmes tautos viduje ir nugalėdami išorės priešus, išvengdami grėsmių nutautėti ar visiems laikams išnykti. Šiandien, apžvelgdami Lietuvos praeitį, ne vieną epizodą galime pavadinti tautos būtinąja gintimi.

 

Tūkstantis metų būtinosios ginties ir tik pavieniai ramesni istorijos tarpsniai, kai piliečiai galėjo susitelkti ūkio pažangai, švietimui, kūrybai. Ir kiekvieną kartą per palyginti trumpą laiką Lietuva sugebėdavo įveikti atsilikimą ir savo gyvenimo lygį pakelti iki Europos lygio. Tokių viltingų sugrįžimų nuo krašto gynybos prie krašto kūrybos mūsų istorijoje - daugybė. Esant tokiai realybei dar vertingesnės tampa pastangos kūrėjų, siekusių kuo greičiau grąžinti tautai tai, ką iš jos buvo atėmę dešimtmečiai ar šimtmečiai. Šiandien - graži proga prisiminti tuos, kurie visais laikais kūrė Lietuvą, ir jiems padėkoti. Kūrusiems ją laisvėje ir nelaisvėje, gimtinėje, tremtyje ar priverstinėje emigracijoje.

 

Ar ne todėl nuo pat pirmųjų tautinio atgimimo ženklų, nuo pirmųjų žodžių apie nepriklausomybę į Lietuvą plūdo didžiulis moralinis palaikymas iš įvairiausių pasaulio kraštų? Demokratinių jėgų ir šviesių asmenybių parama iš viso pasaulio ne tik drąsino, bet ir realiai spartino mūsų grįžimą į pasaulio demokratinių šalių šeimą, į savo istorinės paskirties vietą. Kad eilinį kartą nuo laisvės gynybos galėtume grįžti prie valstybės kūrybos. Kad, būdami kolektyvinių saugumo ir politikos organizacijų nariai, galėtume gyventi laisvos tautos ir valstybės gyvenimą - dirbdami savo darbus ir kurdami modernią Lietuvą, modernią Europą, modernų pasaulį.

 

Kova už laisvę ir mokėjimas gyventi laisvėje - tai bendras vardiklis, vienoje istorinėje erdvėje jungiantis visų laikų lietuvių tragiškiausias kančias ir didžiausius laimėjimus, praeitį ir ateitį, visų laikų ginkluotas kovas ir kultūrą, švietimą, mokslą. Kiekvienos kartos, kiekvienos asmenybės pastangos kuria tai, kas ilgainiui susilieja į kūrybingą gyvos ir veiklios dvasios valstybę ir susieja mus, esančius čia ir dabar, su 1009-ųjų ir su Mindaugo Lietuva, su visa Lietuvos istorija.

 

Lenkiuosi šviesiam atminimui tų Lietuvos kūrėjų ir gynėjų, kurie nesulaukė šios dienos. Ir nuoširdžiai dėkoju visiems, esantiems šioje salėje, visiems, kurių darbu ir pastangomis Lietuva kasdien tampa šviesesnė, saugesnė, viltingesnė.

Atskiru sakiniu tradiciškai noriu pagerbti tuos, kuriems šiandien bus įteiktas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius.

 

Žmogaus gyvybė - tai didžiausia dovana, gaunama iš Dievo ir lemties. Dėkoju, kad ginate šią vertybę ir neliekate abejingi šalia esančiam žmogui. Būtent nuo bendrystės jausmo nelaimėje, nuo atsakomybės už tai, kas vyksta čia ir dabar, prasideda tauta ir valstybė. Nuo to prasideda Lietuva.

 

Dar kartą dėkoju visiems, kurie negailėjo ir negaili fizinių ir dvasinių galių Lietuvos valstybei ginti ir istorijai kurti. Esu laimingas galėjęs per dešimt prezidentavimo metų daug Jūsų pažinti, padėkoti ir paspausti ranką. Jūs - Lietuvos padidžiavimas ir pavyzdys. Dar kartą ačiū Jums.

 

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 27259207

Šiandien apsilankė: 5628

Dabar naršo: 298

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media