EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta 2009 metų birželio 11 dieną tarptautinėje konferencijoje „Baltijos šalys kaip civilizacinių tapatumų skerspjūvis

Gerbiamieji konferencijos rengėjai ir dalyviai,
Lietuvos viešnios ir svečiai,

 

Nuoširdžiai sveikinu Jūsų akademinį forumą, susirinkusį Lietuvoje. Mūsų valstybei, šiemet mininčiai savo vardo paminėjimo tūkstantmetį, tai - graži proga apžvelgti savo ir kaimynų istoriją, apmąstyti savojo identiteto radimąsi ir brandą, mentaliteto raidą ir jo santykį su konkrečia istorija.

 

Baltijos regiono idėja visada buvo ir šiandien yra labai įvairi ir prieštaringa. Istorijoje egzistavo ir tebeegzistuoja skirtingos politinės ir kultūrinės šio regiono sampratos ir vizijos. Nuo žvilgsnio perspektyvos priklauso ir skirtingas tiek paties regiono, tiek jo pobūdžio, tiek ir jo ribų suvokimas. Manau, kad Konferencijos dalyvių atstovaujamų kraštų įvairovė - gera prielaida į Baltijos šalis pažvelgti bendresniu civilizaciniu aspektu.


Baltijos šalių laimėjimai mene, moksle, sporte ne kartą patvirtino, kad valstybės sėkmę ir gerovę lemia ne teritorijos dydis ir ne tautos gausumas, o dvasinės vertybės - moralinė stiprybė, atsakomybė už savo sprendimus. Visavertė tautos ir valstybės egzistencija pasiekiama tik tada, kai minėtos vertybės ne tik veikia šalies viduje kaip integruojanti jėga, bet ir tampa jungtimi su kaimynais, solidarumo, artumo, pasitikėjimo ir bendros atsakomybės ženklu, atviro ir sąžiningo dialogo ženklu. Manau, kad būtent akademinė aplinka geriausiai tinka tokiam dialogui.


Tikrąją vertę šis dialogas įgavo palyginti neseniai, kai Baltijos šalys dvidešimtojo amžiaus pabaigoje ir dvidešimt pirmojo pradžioje patyrė radikalių transformacijų. Tada visas jėgas skyrėme tam, kad perimtume geriausias vakarietiškas praktikas, stiprėtume ekonomiškai, kurtume demokratinę visuomenę. Deja, visas jėgas skyrus naujos valstybės kūrimui, pritrūko laiko susimąstyti, kas esame, kur einame, kokie norime būti.


Tačiau esu tikras, kad šią spragą galima užpildyti. Lietuvoje jau prieš keletą metų pradėjo rastis istorikų ir kultūrologų studijų, tiriančių mūsų mentalitetą, visuomenės pokyčius, sovietmečio įtaką mūsų gyvenimui. Ši konferencija liudija, kad mums rūpi ne tik suvokti save ir savo patirtį, bet ir pasidalyti šiuo suvokimu su žmonėmis, išgyvenusiais panašią istorinę patirtį.


Šiandiena dar kartą patvirtina tokių studijų poreikį ir svarbą. Visi matome, kad ekonominė pažanga bevertė, jei nėra vertybių, tampančių pamatu ir ekonominės gerovės, ir sunkmečio sąlygomis. Šiandien mūsų visuomenės ieško, į ką atsiremdamos galėtų jaustis tvirtai ir drąsiai. Logiška ir suprantama, kad žmonių akys krypsta į istoriją, kultūrą - dalykus, kuriuos savo kūryba ir gyvenimais liudijo iškiliausios Baltijos regiono asmenybės.


Mokykimės iš jų plataus žvilgsnio, leidžiančio apibendrinti ir pačias skirtingiausias tiesas bei požiūrius. Mokykimės bendrai su kaimynais pažinti tai, ką laikėme savo tiesios monopolija. Tik atsisakymas į pretenziją ištarti galutinę tiesą, tik tolerancija ir pagarba veda šiuo keliu. Tikiu ir linkiu, kad juo vestų ir Jūsų Konferencijos dialogai ir idėjos, kad Jus lydėtų akademinės, kūrybinės ir žmoniškosios partnerystės ir kaimynystės dvasia . Kuo geriausios Jums kloties.

 

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 27499089

Šiandien apsilankė: 372

Dabar naršo: 212

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media