EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 2664154, faks. 2664145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Prezidento kalba Europos Vadovų Taryboje

Gerbiamieji,

 

Šiandien paskutinį kartą aš, kaip Prezidentas, lankausi Europos Vadovų taryboje ir paskutinį kartą susitinku su Jumis. Žvelgdamas aplink stalą, džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad galėjome darbuotis kartu Europos labui.

 

Prieš dešimtmetį, vieną pirmųjų kartų man dalyvaujant Europos Vadovų taryboje Helsinkyje, įsibėgėjant plėtros deryboms su Lietuva ir kitomis Vidurio bei Rytų Europos valstybėmis, atsimenu tą stiprų suvokimą, apėmusį mane, kad Europos Sąjunga plėsis, kad Lietuvos grįžimas į Europos tautų šeimą tampa tikrove.

 

Mūsų širdyse dar neišblėsęs tikėjimas tapo realybe - pagaliau kuriame mūsų Europos, mūsų bendrystės istoriją be takoskyrų tarp naujosios ir senosios Europos. Todėl neabejoju, kad turime tęsti šiuos darbus, žvelgti į ateitį, tačiau vadovautis ir mūsų istorine atmintimi. Tikiu, kad daugiau niekada neiškils dirbtinės takoskyros, kurias formavo komunizmas, o sugriovė tik stiprus žmonių tikėjimas ir drąsa tiek Berlyne, tiek Varšuvoje, tiek ir Vilniuje.

 

Kitas ryškus mano atsiminimas - kartu su tuometiniu Lenkijos Prezidentu bei čia esančiu Javieru [Solana] Kijeve praleistos dramatiškos dienos Oranžinės Revoliucijos metu, kurios man visada primins mūsų rytinių kaimynų dalią. Nelengva buvo tada, nelengva Ukrainoje ir šiandien. Tačiau mūsų kaimynai - piliečiai Kijeve, Tbilisyje, tikiu, ir Minske, nori įveikti istorines ar geopolitines takoskyras. Tai turi tapti mūsų bendru siekiu, kurį įgyvendinsime realiomis ir koordinuotomis priemonėmis.

 

Ši idėja manęs neapleido ir susitikus su studentais bei dėstytojais iš Europos humanitarinio universiteto, tremties sąlygomis veikiančio Vilniuje - tai tikrai neeilinis 21 amžiaus akademinio pasaulio reiškinys. Plėsti bei gilinti ryšius su kaimynais yra ir mūsų interesas, ir pareiga. Pavyzdžio jėga ir pasitikėjimas savimi, solidarumas ir atvirumas turi išlikti mūsų stiprybės pagrindu.

 

Paskutiniai mano pamąstymai yra apie Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo. Daugelis iš mūsų gerai atsimena tą vakarą, kai prieš kelerius metus dirbome ir diskutavome Justus Lipsius pastate. Tada, mieloji Angela, buvote mūsų vedlys! Tiek tada, tiek dabar esu įsitikinęs - mums reikia susitarti dėl institucinės sandaros. Mums tai būtina, kad galėtume žengti pirmyn ir visą savo dėmesį skirti aktualiems ekonomikos, finansų ir energetikos saugumo klausimams. Tikiu, kad bendromis pastangomis ir toliau kursime vieningą išorinės energetikos politiką, stiprinsime energetikos rinką ir Baltijos jungtis.

 

Pažiūrėkime į euro zoną iš šių pozicijų. Esant šiandieninei ekonomikos situacijai, verdiktas aiškus: euras - tai strateginis Europos projektas. Euro zonos plėtra, tiesiogiai susijusi su protinga ekonomine politika, kartais gali būti politiškai sudėtinga, bet jeigu neišnaudotume galimybių arba sumažintume tikslus, tai sumokėtume didelę kainą. Taikau tai ir Lietuvai, ir Europai.

 

Kompromisais ir solidarumu pagrįsti sprendimai sustiprins suvienytą ir plačią Europą. To siekė Europos Bendrijų kūrėjai prieš pusšimtį metų gal iki galo net neįsivaizdavę savo idėjų ir pastangų toliaregiškumo. To siekiame ir mes šiandien, tikėdami vieninga ir laisva Europa.

 

Kolegos, dėkoju Jums visiems už bendradarbiavimą ir draugystę.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje
Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 27499456

Šiandien apsilankė: 739

Dabar naršo: 215

@ 2008 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Prašome pranešti apie netikslumus. Sprendimas: Fresh media